Ajánló

Chilit szeretnél nevelni otthon? Jöjjenek a legfontosabb termesztési tippek!

A chili egyre népszerűbb Magyarországon. Nem meglepő, hisz paprika-nemzet vagyunk. Az a jó, ha valami csíp. Márpedig a chili az csíp rendesen!! És persze akkor az igazi, ha mi magunk is termesztjük ezeket a kis ördögfiókákat. Egy-egy bokorról annyit szüretelhetünk, hogy az egész baráti társaságot elláthatjuk elégséges kapszaicin mennyiséggel.

chili paprika otthoni termesztése

Chili termesztése otthon

A chili paprika termesztése: türelemjáték a legjobb eredményekért

A chili paprika termesztése izgalmas kihívás, ami megköveteli a kertész türelmét és odaadását. A megfelelő gondozás és az időzítés kulcsfontosságú a sikeres termesztéshez. A legtöbb fajta magról nevelhető, azonban a hosszú vegetációs időszak miatt a vetés időzítése kiemelten fontos.

 A chilipaprikáknak nagyon hosszú növekedési időszakra van szükségük, hiszen megszokták, hogy dél-amerikai otthonukban jó sokáig kapják az érlelő napot. Ezért sok fajtának itthon is a lehető leghosszabb növekedési szezont kell biztosítanunk a számukra, ha azt szeretnénk, hogy szeptemberre beérjenek a termések. Legalábbis, ha Habanero chocolate, carolina reaper, trinidad moruga vagy scotch bonnet fajtákat szeretnél (nekem a csoki habanero a kedvencem). Ez azt jelenti, hogy legkésőbb február végéig meg kell kezdeni az amúgy is igen hosszadalmas csíráztatási folyamatot

Figyelem! A korai indításnál  – január-február – a lámpázás elengedhetetlen, mivel a palántadőlés veszélye nagy. A kis növénykék ugyanis keresik a fényt,  ezért megnyúlnak és eldőlnek. 🙁 De pánikra semmi ok, még van pár heted! 

Kellékek

További fontos tudnivalók a chili paprika termesztéséről:

  • Talaj: A chili paprikák szeretik a jó vízelvezetésű, tápanyagban gazdag talajt.
  • Hőmérséklet: A csírázáshoz és a növekedéshez ideális hőmérséklet 20-25 °C között van.
  • Öntözés: A talajt tartsuk egyenletesen nedvesen, de kerüljük a pangó vizet.
  • Tápanyagok: A növekedési időszak alatt rendszeresen tápláljuk a növényeket.
  • Ültetés: A palántákat csak akkor ültessük ki a kertbe, amikor a talaj már kellően felmelegedett, és a fagyok veszélye elmúlt.

További tippek és információk:

  • Fajtaválasztás: Mielőtt elkezdenéd a termesztést, gondold át, hogy milyen fajtát szeretnél termeszteni. A különböző fajtáknak eltérőek az igényei és a csípősségük is változó.
  • Kártevők és betegségek: A chili paprikákat számos kártevő és betegség megtámadhatja. Rendszeresen vizsgáld meg a növényeket, és ha bármilyen problémát észlelsz, azonnal kezeld a problémát.
  • Téli tárolás: A betakarított chili paprikákat száraz, hűvös helyen tárolhatod.

Végül pedig szeretettel ajánlom egy kedves ismerősöm chili termesztő blogját, ahol tényleg minden, de minden lépésről lépésre le van írva, ami a chili termesztéssel kapcsolatos: http://chiki-chili.hu/