Kerti teendők novemberben
Novemberre is jut bőven tennivaló a kertben. Még metszhetünk, ültethetünk, permetezhetünk, vethetünk is ezt, azt, de utána el kell kezdenünk téliesíteni a kertet.
Gyepápolás
Ha enyhe a november, könnyen előfordul, hogy a füvünk fittyet hányva a naptárra folytatja a növekedést. Ilyenkor ugyanúgy elő lehet venni a fűnyírót és lenyírni a gyepet. De akár hagyhatjuk is kicsit hosszabban, ahogy tetszik. Viszont arra érdemes ügyelni, hogy fagyott állapotában ne nagyon járkáljuk össze a gyepet, mert az csúnyán roncsolja a szálakat. Adjunk jó sok szerves trágyát a gyepnek. Ezt a téli csapadék lassan, de biztosan bemossa a talajba, eljuttatva a fűszálak gyökereihez.
Víztelenítés
Jönnek az első fagyok, nem lehet tovább halogatni a kinti rendszerek víztelenítését! A kerti főcsapot zárjuk el, az öntözőrendszerben maradt vizet pedig folyassuk ki. Ha lejtős a telked, mint az enyém, akkor csak ki kell nyitnod a legalsó csapot is kifolyatni, ami a csőben van. A csapot pedig érdemes is nyitva hagyni, mert ha mégis maradt víz a csövekben, kisebb eséllyel feszíti azt szét.
Viszont lapos kertek esetében ez már nem ilyen egyszerű. Ebben az esetben célszerű egy levegős kompresszort szerelni az öntözőrendszerre és ezzel kinyomni a vizet a vezetékekből. Ne vegyük félvállról ezeket a műveleteket, mert a csövekben megfagyó és azokat szétrepesztő víz nagyon komoly károkat tud okozni!
Gyümölcsfa ültetés
Meddig lehet gyümölcsfát ültetni? Addig, amíg lehet ásni. A folyamat ugyanaz, mint tavasszal, csak arra ügyeljünk, hogy mindig megfelelően tömörítsük a talajt. De azt is megtehetjük, hogy csak az ültetőgödröt ássuk ki, szórunk bele némi szerves trágyát, és hagyjuk állni tavaszig. Így egy tökéletes, tápanyagokkal jól átitatott ültető gödör várja majd új lakóját tavasszal.
Átültetés
Minden kertben akadnak olyan növények, amik nem jó helyre lettek ültetve vagy kinőtték a helyüket, esetleg kiszorította őket egy másik, gyorsabb növekedésű társuk. Ezeket ilyenkor a legjobb új helyre költöztetni, mert télen jobb esélye lesz a gyökereknek “belakni” az új helyet, miközben nem kell a lombot ellátniuk nedvekkel.
Próbáljuk meg minél nagyobb földlabdával kiszedni a növényt. Egy éles ásóval alakítsunk ki nagyjából akkora kört a növény körül, mint a lombja, majd óvatosan próbáljunk alányúlni az ásóval és a legtöbb gyökérzettel kiemelni a földből. A roncsolt gyökérvégeket egy éles metszőollóval vágjuk vissza picit. Továbbá ügyeljünk rá, hogy az új gödör megfelelően be legyen ipaszolva mielőtt belehelyezzük a növényt. Amennyiben nem esik jelentős mennyiségű csapadék, a növény bőséges locsolásáról egész télen és a rákövetkező nyáron is gondoskodnunk kell.
Lemosó permetezés
Sajnos a növényeket, különösen a gyümölcsfákat nagyon sok nyavalya támadja manapság. Jelentősen csökkenthetjük ezek mennyiségét, ha lombhullás után két alkalommal lemosó permetezést végzünk. Ez egy biológia gazdaságokban is engedélyezett kezelés, ami során a növényeket valamilyen rezes-kénes-olajos permettel “lemossuk”, ezzel jócskán megritkítva a fa repedéseiben, kérgén áttelelő gombákat, kártevőket.Túl sokszor azonban ezt sem célszerű elvégezni, mivel a földre lecsöpögő rezes lé a talajban csökkentheti a hasznos gombák mennyiségét a fa körül.
Fontos, hogy a permetezést már lombhullás után csináljuk, de csak nulla fok feletti hőmérsékletnél, különben nem permetezni, hóágyúzni fogunk csak.
Az őszi lemosó permetezésről itt találod részletes videónkat: Őszi lemosó permetezés
Tavaszi hagymások
Még nem ültetted el a tavaszi hagymásokat? Pánikra sem ok, amíg a talajban ásni lehet, nem késtél el vele! A lényeg, hogy legalább egy hónapnyi hideghatást kapjon a hagyma. Arra ügyelj viszont, hogy ne ültesd túl mélyre őket, nagyjából egy hagymányi mélység elegendő, különben nem fognak tudni kihajtani.
És érdemes akár hagymás ültetőkosarat is használni. Ez meggátolja, hogy a hagymák nagyon elvándoroljanak, valamint könnyebb kiszedni is őket rákövetkező évben. Ültető kosarat vásárolni is lehet, de akár magad is készíthetsz az otthoni házartási hulladékokból: Hagymás ültetőkosár házartási hulladékból – egyszerű és olcsó!
Virághagymák-, gumók felszedése
Lassan ideje lesz felszedni a nyári, őszi virágzású hagymásokat, mint pl. a dália- vagy a kardvirággumókat. A kardvirág gumói nem fagytűrők,ezért ki kell ásnunk azokat a földből és tavaszig védett helyen tárolnunk, ha a következő évben is ki szeretnénk őket ültetni a kertbe.
Téliesítsük a kerti tavunkat!
Ha huzamosabb ideig 10 fok alá süllyed a hőmérséklet, ideje téliesíteni kertünk díszét, a kerti tavat. Gondoskunk kell róla, hogy a tó növényei és a halak biztonságban átvészeljék a telet. Erről itt olvashatsz részletesen: Hogyan téliesítsd a kisebb kerti tavakat?
Tűzifa aprítás
Ha mi magunk aprítjuk a tűzifát kályhánkba, fontos, hogy a fejszénk legyen éles és tiszta. És mindig viseljünk védőszemüveget, zárt cipőt és kesztyűt!
Szintén nélkülözhetetlen egy jó stabil, legalább 50cm magas tuskó, amin billegés nélkül megállnak a kuglik. Ezen kényelmesen és biztonságosan tudjuk majd végezni a hasogatást. Fontos! Kályhában csak olyan tűzifát használjunk, ami legalább másfél évig száradt. Ha a fa egy kicsit is nedves marad, lényegesen rosszabb hatásfokkal ég majd.
Szerszámok téliesítése
A hónap vége felé, az utolsó munkálatok befejezte után gondosan tisztítsuk meg és tegyük el száraz helyre a kerti szerszámokat, az öntözéshez szükséges eszközöket. A különböző típusú szerszámok tisztításától itt olvashatsz részletesen: Hogyan téliesítsd a kerti szerszámokat?
Őszi metszés
Több gyümölcsfának is hasznos az őszi metszés. Ilyen például az almafa, ami a nyár során rengeteg függőlegesen felfelé növekvő vízhajtást hoz. Ezeket célszerű tőből kivágni, mert csak elvonják az életerőt a növénytől. Vagy csak egy-kettőt meghagyni, ha szeretnénk, hogy később ezeken új termőágak fejlődjenek. Ha mégis lecsúsznánk erről az őszi feladatról, akkor sincs gond, mert kora tavasszal is elvégezhetjük.
A cserjéket is metsszük vissza, ha már sárgulnak, vagy lehajlanak az ágaik.
Takarás
Sok érzékenyebb, mediterrán származású növény, mint a füge vagy a különböző évelő fűszernövények nagyon meghálálják, ha télire kapnak egy kis takarást. Szerezzünk be szalmát, és takarjuk be vele növényeink tövét! A szalmaszálak közt lévő levegő szépen tartja majd a hőt, megóvva növényeinket a komolyabb hidegek során. Nem árt azonban valamilyen módon megakadályozni, hogy a szalmát elfújja a szél. A legjobb megoldás, ha erős drótból készítünk hozzá egy vázat. Nehogy fóliával takarjuk, mert az alatt berohadhat a szalma és a növény is. Ha nem tudunk szalmát szerezni, tökéletesen megfelel a lehullott lomb is (kivéve diólevél!). A kisebb növényeket takarhatjuk a fenyő félék levágott ágaival is.
Magasabb, fás szárú növények esetében használhatunk komposztot is a takaráshoz. Ez a klasszikus ’ápol és eltakar’ esete, ugyanis a tő köré felhalmozott komposzt kupac nem csak a folyamatosan a talajba szivárgó tápanyagot biztosítja, de a finom bomlás közben még némi hőt is termel, mintha csak saját központi fűtése volna növényünknek.
A veteményeskertet is érdemes takarni. A kitakarított, felásott területet az utolsó fűnyírásból származó fűnyesedékkel egyenletesen fedjük be! De itt is használhatunk szalmát vagy aprított faleveleket. Jövőre pedig egyszerűen forgassuk be a talajba ezt a takarást, ezzel is javítva annak szerkezetét, tápanyag szintjét.
Mi legyen a lehullott levelekkel, lombbal?
Sokan szemétként tekintenek a lehullott lombra, pedig valójában nem csak a színe hasonlít az aranyra, az értéke is. Az őszi lombból nagyon gyorsan táp- és szervesanyagokban dús levélkomposztot tudunk készíteni – főleg ha egyszer át is megyünk rajta egy fűnyíróval. De kiváló téli takarót lehet készíteni belőlük a veteményesünkre, így az alatta lévő termőföld nem lesz annyira kitéve a téli hidegnek, és többek közt a giliszták számára is eleségként szolgál majd.
Ugyan a gyepről érdemes a levelek nagy részét eltávolítani, mert kifakul alattuk a fű, de ha van egy virágágyás a közelben, ide nyugodtan beszórhatjuk a leveleket (kivéve dió levelét), amik itt is takaróként szolgálnak majd, később pedig mulcsolják a területet, hogy aztán végül bomlásukkal létfontosságú szervesanyagokat juttasanak vissza a talajba. A lomb hasznosításáról készült videónkat itt nézheted meg: 5 tipp lomb újrahasznosításhoz
Madártetetés
A madarakat minden kertész szívesen látja a kertjében. Egyrészt mert szépek, gyönyörűen énekelnek és öröm figyelni őket, de hasznosak is, mivel rengeteg rovart és kártevőt megesznek. Ezt a szívességet hálálhatjuk meg tollas barátainknak, ha gondoskodunk róluk a hideg hónapokban, és élelmet, innivalót és búvóhelyet helyezünk ki a számukra. Fontos azonban, hogy ez egy olyan elköteleződés, amit ha egyszer elkezdtünk, egész télen csinálnunk kell, mert a madárkák számítani fognak rá(nk). Könnyen lehet, hogy az utolsó kis tartalékaikat égetik el, hogy eljussanak a madáretetőnkhöz, és ha azt üresen találják az könyen a végüket is jelentheti.
Viszont az odaszoktatott madarak tavasszal is a környéken maradnak, főleg ha a kertben sok madárbarát bokrot és egyéb számukra kedvező növényt találnak.
A madarak etetésével ne várjuk meg a fagyok érkezését. A kertünkben lakó, azt látogató madarak természetes élelme már késő ősztől fogyatkozik, így azoknak akár az élete is múlhat azon, hogy teszünk-e ki nekik élelmet.
Ez lehet madár-kalács, napraforgómag, tört dió, alma, szalonna darab. Csak sós ne legyen! Ügyeljünk rá, hogy magasra, a macskák “hatótávolságán” kívülre kerüljön az etető. Különben a “madár-etető” teljesen más értelmezést kap!
Hagymás virágok hajtatása
A sötét, színtelen és szagtalan télvíz idején egy kert- és növénybarát számára egy kis szín és illat életmentő tud lenni. Ezért érdemes tavaszi hagymásokat (tulipán, jácint, krókusz, nárcisz) előhajtatni. Vagyis arra késztetni őket, hogy idő előtt, már télen kihajtsanak.
Ezt úgy érhetjük el, hogy a hagymákat 3-4 hétre egy papírzacskóban vagy dobozban a hűtőbe teszünk, majd onnan kivéve elültetjük őket egy cserépbe A hűtőszekrényben töltött idő elég lesz ahhoz, hogy az utána következő szobahőmérsékletet a tavasz eljöttének higgyék, és kihajtsanak. Nem kell aggódni, ettől a növénynek semmi baja nem lesz, később ugyanúgy kiültethetjük majd őket, és úgy fogják folytatni, mintha mi sem történt volna, mi viszont csodás színekkel és illatokkal gazdagunk ezekben az ínséges időkben.