óda a fához
Ajánló

Óda a fákhoz

Melegben hűt, hidegben fűt. Tisztítja és áramoltatja a levegőt, miközben fokozza annak páratartalmát. Nedvesen tartja, lazítja és táplálja a talajt. Élelmet és élőhelyet biztosít számtalan élőlény számára. Bizonyos változatai emberi élelmiszert állítanak elő. Oxigént termel, miközben kivonja a légkörből a széndioxidot. 100%-ban lebomló és újrahasznosított anyagokból készül, és több tízezerféle kivitelben kapható. Használatával jelentősen csökkentheted a rezsidet, arról nem beszélve, hogy a világ talán legjobb nyersanyagának forrása!

És mindezt nem havi előfizetésért vagy súlyos milliókért lízingelve, hanem gyakorlatilag ingyen!! Hogy hol van a buktató? Nincs!!

óda a fához

Első olvasatra talán túlzásnak tűnhet ez a sok pozitív tulajdonság, pedig távolról sem az! A fák nem csak kertjeink, de bolygónk legfontosabb élőlényei. Túlzás nélkül mondható, hogy fák nélkül mi sem lennénk. A tengerekből kimászó őseinknek esélye sem lett volna meghódítani a szárazföldet, ha ezek a csendes óriások nem készítik elő a terepet a számunkra.
De mai technológiába fojtott világunkban ugyanannyira, ha nem nagyobb szükségünk van rájuk. 

Mi mégis hajlamosak vagyunk megfeledkezni róluk, nyersanyagként vagy kifejezetten akadályként tekinteni rájuk, amit egy láncfűrésszel egyszerűen “kiiktatunk”, ha úgy szottyan kedvünk! 

Nem, nem csak a globális porondon, kertjeinkben is ugyanennyire fontosak. Nézzük, mi mindenre “jók” a fák a kertünkben.

Azt szoktam mindenkinek javasolni, hogy egy kert kialakítását MINDIG a fákkal kezdje! Ők lesznek a kert sarok- és fókuszpontjai, a kert további részét mind hozzájuk tudjuk majd igazítani. A fák viszont lassan nőnek, ezért célszerű velük kezdeni, még akkor is, ha a kert további kialakítására épp nincs keret.

De jól gondoljuk végig, nézzünk utána, mit ültetünk! Egy fa nem egyszerű biodíszlet a kültéri nappaliban! Nem egy organikus ruhafogas, amit ide-oda pakolhatunk! Ne vásároljunk impulzusra, szánjunk rá időt, hogy utánajárunk az adott fajta tulajdonságainak. Egy aprócska, bájos  fenyő gigantikus, 20 méteres órássá nő néhány év alatt és egy egész kertet le tud árnyékolni. Egy gyors növekedés reményében ültetett császárfa szinte minden tápanyagot elszívhat a környezetéből, míg egy méregdrágán vásárolt japán juhar a számára nem kedvező helyen az istennek sem fog nőni vagy akár el is pusztul!

Sajnos a legtöbb ember kizárólag esztétikai szempontok alapján választ fát. “Itt a bejárat mellett fantasztikusan mutat majd ez juhar!” “A két ablak között pont elfér majd ez az oszlopos tiszafa.” Vagy “milyen jól mutat majd ez a magnólia a nappali ablakából.” És persze ezek abszolút valid szempontok, de csupán a fa egyetlen jellemzője alapján születnek. Miközben egy jól elhelyezett fa akár tucatnyi más szempontot is szolgálhat! 

A permakultúrás kerttervezés egyik alappontja, hogy figyeljük meg a területet érő nemkívánatos hatásokat és a megfelelő növények kiválasztásával és tájolásával kompenzáljuk ezeket. 

Például megfelelően kiválasztott méretes fákkal jelentősen tudjuk csökkenteni a kertet vagy házat érő erős szelet, fel tudjuk fogni egy közelben lévő forgalmas út zaját, porát.

Aki járt már Miki kerttervező tanfolyamán, az biztos megtanulta, hogy a fák nélkülözhetetlenek annak a bizonyos konkáv formának a kialakításához is, amitől a kert nagyobbnak fog tűnni. Mert a kert szélén elhelyezett magasabb fáknak köszönhetően – nem csak a szomszéd nem lát be – de nagyobbnak, végtelenbe nyúlónak tűnik tőle a kert.

Azt mondanom sem kell, hogy egy jól tájolt fa milyen fantasztikus árnyékot tud biztosítani. Nálunk gyakorlatilag nem is lehetne meglenni a teraszon, ha nem lenne a hatalmas nyírfánk. Minden nyáron hálálkodunk neki és azt is megbocsájtjuk az öreg hölgynek, hogy gyakorlatilag folyamatosan takarítani kell alatta.

óda a fához

Árnyékolás

De ez az árnyék nem csak nekünk, emberi lakóknak áldásos! Az egyre melegebb és szárazabb nyaraink miatt ma már szinte minden növénynek szüksége van a fák nyújtotta árnyékra. Déli országokban járva érdemes megnézni a parkokat, ahol szinte kizárólag nagy, árnyékot adó fák lombkoronája alá ültetik a többi növényt. A szűrt fény vagy csak néhány órás napsütés bőven elég a számukra. Arról nem beszélve, hogy a talaj is sokkal tovább marad nedves. Gyakorlatilag kialakul egy saját mikroklíma minden nagy fa koronája alatt. Ugyanakkor – a szintén egyre gyakoribb –  hirtelen lezúduló felhőszakadás ellen is véd egy fa, így gátolja a talajeróziót és tömörödést. Egy fán végigcsorgó eső tápláló levessé alakul, telve a a leveleken és a kérgen összegyűlt pollennel, porral, madarak és rovarok ürülékével, baktériumokkal, gombákkal, a fa által termelt sok vegyülettel és tápanyaggal. Ez az “erőleves” táplálja a talajt, lebontó szervezetekkel oltja be a fa alatti talajt.

Párologtatás

De nem csak az árnyékukkal vannak hatással a környezetükre. Egy fa levelei akár több ezer négyzetméter felületettel is rendelkezhetnek, és ezek a levelek folyamatosan párologtatnak, ezzel pedig jelentősen hűtik a fa alatt lévő talajt. Egy fákkal sűrűn beültetett területen akár 12 fokkal is hűvösebb lehet. Gondoljunk csak egy csodás árnyékot adó diófára egy forró nyári délután! 

És mindez fordítva is igaz, egy sűrű fakorona meggátolja, hogy a meleg gyorsan eltávozzon, így éjszaka egy fa alatt tovább marad meg a meleg levegő.

Tehát a kertünkben minden egyes fa egy ilyen apró mikroklíma kialakítója lesz, ahol rovarok ezrei találnak otthonra, a lombban megbúvó és fészkelő madarak pedig bőséges élelmet.

És akkora csak a fa föld feletti részéről esett szó, miközben legalább akkora, de inkább nagyobb része az alatt, a talajban található, ahol ugyanilyen fontos szerepet tölt be. 

Talajegészség

Egy idős fa gyökérrendszere akár több ezer (nem tévedés) kilométer hosszú is lehet, amit akár százszor nagyobbá tehet a hozzákapcsolódó mikorrhiza hifafonál rendszer!! Ezek körül a gyökerek körül pedig ezermilliárdnyi paránylény élhet szoros szimbiózisban a fával. Életük és haláluk minden mozzanata hozzájárul a talaj egészségéhez. Mindezen lények teste, az elhaló gyökérdarabok fokozzák a talajban található szervesanyag mennyiségét és újabb seregnyi élőlénynek biztosítanak táplálékot. Mindeközben a fa mélybe nyúló gyökerei rengeteg tápanyagot, ásványi anyagot hoznak a felszínre , az erőteljes gyökerekkel lazítja a talajt és utat tör a zsengébb gyökérzetű növények számára. 

Ezek tápanyagok, mikro- és makroelemek aztán a fa lombjának alkotóelemeivé válnak, amikor pedig ezek a levelek lehullanak, lebomlanak – ezért ne szedd össze a lombot a fa alól – és kiváló minőségű komposzttá, humusszá alakulnak.

És még napestig lehetne sorolni mindazokat az apró csodákat, amiket a fáknak köszönhetünk, a termésüktől, a belőlük készült bútorokon, épületeken keresztül, az oxigénnel teli levegőért, amit épp most lélegeztél be!

A világban nem áll önmagában sem állat, sem ember, sem növény, de a fák kifejezetten egy olyan életrendszer központi pillérei, ami nélkül egyetlen kert/Föld sem lehet meg. 

Hagyjuk, hogy megajándékozzanak minket az áldásaikkal!

Márk