Készítsünk tavirózsás dézsatavat a teraszra!
Minden kertben, teraszon, balkonon, tetőkertben találkozhatunk dézsás növényekkel. Ilyenek például a leander, a kefevirág, a citrusfélék vagy más egzotikus virágok. Kevesen tudják azonban, hogy helyigényes kerti tó helyett egy nagyobb fa, vagy műanyag dézsa, kerámia kaspó tökéletes otthona lehet például egy szépséges tavirózsának.
A dézsákat eredetileg a régi háztartásokban leginkább mosáshoz, fürdéshez, illetve különböző folyadékok tárolására használták, csak az „elvetemült” kert- és növénymániások kezdtek ezekbe később növényeket ültetni.
A dézsa nagy előnye, hogy tökéletesen megtartja a vizet és ezt gyönyörűen ki lehet használni. Nézzünk most egy jó példát erre.
Megszokhattuk, hogy tavirózsát, tündérrózsát, lótuszt leginkább kerti tavakban láthatunk. A helyigényes tavacskák kivitelezése viszont szinte lehetetlen egy teraszon, vagy kisebb erkélyen, mini kertben.
Tavirózsás dézsató kialakítása
Ilyen helyre kínál kitűnő megoldást vizes ökoszisztéma kialakítására egy nagyobb, kb. 50-90 cm átmérőjű és legalább 50-60 cm magas dézsa, ami tökéletes otthona lehet 5-6 évig is egy szép tavirózsának. Ezek lassan ugyan, de kinövik a dézsát, viszont tőosztás után ismét tartható bennük egy kisebb leválasztott gyökeres növényi rész. Persze télire őt is be kell vinni egy pincébe, vízben pihenni.
Növényválasztás
- Tavirózsa fajták: A tavirózsáknak rengeteg fajtája létezik, amelyek méretben és színben is különböznek. Kifejezetten dézsába valók a törpe vagy mini tavirózsa fajták. Ezek kisebb gyökérrendszerűek, és nem nőnek olyan hatalmasra, mint a tóba ültethető társaik. Kérdezz rá a kertészetben, hogy milyen méretű dézsát igényel az adott fajta!
- Kísérő növények: A tavirózsa mellé tehetsz más vízi növényeket is, de figyelj a méretükre és terjeszkedésükre.
- Oxigéntermelő növények: Pl. átokhínár (Egeria densa), melyek segítenek tisztán tartani a vizet és megakadályozzák az algásodást.
- Úszó növények: Pl. vízijácint (Eichhornia crassipes) vagy kagylótutaj (Pistia stratiotes). Ezek árnyékolják a vízfelületet, ami csökkenti a párolgást és gátolja az algák elszaporodását. Viszont érdemes tudni, hogy a vízijácint itthon nem télálló, és nagyon gyorsan terjeszkedik, így figyelni kell rá.
- Mocsári növények: A dézsa szélére, sekélyebb részre tehetsz mocsári növényeket is, amik kiegészítik a képet. Ilyen például a mocsári nőszirom vagy a mocsári gólyahír. Ezeket azonban általában külön edénybe, sekélyebb vízbe kell helyezni.
- Vízmélység: Fontos, hogy a kiválasztott növények milyen vízmélységet igényelnek. Ezt vedd figyelembe az ültetőkosár elhelyezésénél.
Szükséges eszközök egy dézsató kialakításához:
Dézsa, agyagos kerti föld vagy tavi föld, víz, vízi növények ültetéséhez ajánlott ültető kosár, a földfelszín takarásához kis méretű kavics, tavirózsa.
Mire ügyeljünk a telepítésnél?
Nem mindegy, hova helyezzük kis mini tavunkat. A túlmelegedés veszélye miatt nem tanácsos egész nap a napon lenni, de 5-6 napsütéses órára mindenképp szüksége van.
A vízinövények ültetése közben mindenképp maradjon szabad a vízfelület 40-50 százaléka. Erre később is figyeljünk, és ha túlburjánzik a növény, távolítsuk el a felesleget.
Dézsató telepítés lépésről-lépésre
1, Válaszd ki a dézsató helyét és töltsd fel a dézsa 2/3-át vízzel.
2, Az ültető kosár 2/3-át töltsd meg földdel, ültesd a közepébe a tavirózsát.
3, Kicsit iszapold be a földet és nyomkodd meg a növény körül.
4, Tegyél 1-2 cm magasságban kavicsot a földre, hogy ne ne mosódhasson ki.
5, Helyezd el a tavirózsa ültetőkosarát a dézsa aljára.
6, Óvatosan töltsd tele a dézsát vízzel.
Gondozás és karbantartás
- Vízpótlás: Nyáron a meleg miatt intenzívebb a párolgás, így gyakran kell pótolni a vizet a dézsában. Erre a célra esővíz a legideálisabb, de az állott csapvíz is megteszi, ha nem túl klóros.
- Tápanyag-utánpótlás: A tavirózsáknak idővel tápanyagra van szükségük. Léteznek speciális, vízbe dobható tápanyagtabletták vízi növények számára. Ezt a virágzás idején érdemes alkalmazni a gyártó utasításai szerint.
- Tisztántartás: Időnként előfordulhat, hogy algásodik a víz. Ha ez történik, részleges vízcserével és az elhalt levelek eltávolításával segíthetsz rajta. Az algásodás megelőzésére az oxigéntermelő növények és az árnyékolás a legjobb módszer.
- Betegségek, kártevők: Ritkán, de előfordulhat levéltetű vagy más kártevő a vízi növényeken. Ilyenkor óvatosan, vízsugárral lemoshatod őket, vagy biológiai védekezési módszereket alkalmazhatsz, de kerüld a vegyszereket, amelyek károsíthatják a vízi élővilágot.
- Téltárolás: A tavirózsát teleltetni kell. Ha a dézsából télire leöntjük a víz nagy részét (csak annyit hagyunk benne, amennyi épp ellepi a tövet), akkor az edénnyel együtt könnyen mozgatható és le lehet vinni a pincébe, ahol a hőmérséklet nem esik fagypont alá, de nem is túl meleg. Fontos, hogy a növény gyökere vízben maradjon, ne száradjon ki teljesen. A tavirózsák ugyanis akkor bírják a téli fagyot, ha legalább 80 centiméteres mélységű vízben vannak a talajfelszín alatt.
Dekoráció: A dézsató köré elhelyezhetsz néhány nagyobb követ, kisebb szobrot vagy más kerti díszeket, hogy még természetesebb hatást keltsen.
Világítás: Egy kisméretű szolár lámpa a dézsa mellett vagy a vízben (vízálló típus) romantikus hangulatot teremthet este.
Állatok: Bár a dézsató nem kifejezetten halak tartására való, egy-két törpe garnéla vagy kis csiga segíthet a dézsa tisztán tartásában és érdekesebbé teheti az élővilágot. Fontos, hogy ne zsúfold túl!

A tavirózsa mellett más vízinövények is jól megférnek a dézsatóban
Dézsás tavirózsánk gyönyörűen virágzó dísze lehet akár késő őszig egy kis terasznak, balkonnak is, anélkül, hogy tavat kellene kialakítanunk. Tehát, aki rajong ezekért a növényekért, illetve a vizes megoldásokért, helye viszont nincs egy saját tavacska létrehozásához, nyugodtan megpróbálhat összeállítani egy ilyen dézsatavat.