Hogyan öntözzünk aszály idején?
Tartósan meleg és napos időben a növények a lombfelületükön keresztül hatalmas mennyiségű nedvességet párologtatnak. Ha ezt nem pótoljuk számukra, akkor lankadnak, száradnak és akár el is pusztulhatnak.
Az szinte természetes, hogy a kisebb növényeket rendszeresen öntözzük, arra viszont kevesen gondolnak, hogy ilyen komoly szárazság idején a talaj alsó rétegeiből is eltűnhet a nedvesség, ami azt jelenti, hogy a méretesebb bokrok, dísz- és gyümölcsfák is igénylik az öntözést.
Öntözési tippek aszály idejére
Miután az erős napsütés legtöbbször együtt jár erős UVA és UVB sugárzással is, így az öntözéseket mindenképp este, vagy kora reggel kell elvégezni.
Azok, akik kútból nyerik a vizet, ilyenkor jobban járnak, miután az aszály elleni védekező öntözés lényege, hogy nem csak felületesen locsolunk, hanem alapos, mélyebb talajrétegekig lehatoló, alaposabb, áztató öntözésre lehet szükség. Ilyenkor, éppen ezért, a vezetékes hálózatról nyert öntözővíz sajnos nagyon sokba kerülhet.
Érdemes elgondolkodni egy saját kút fúratásán és adott esetben egy korszerű csepegtető öntözőrendszer kiépítésén, bármekkora is legyen a beruházás, hosszabb távon megtérül a vízdíj megtakarításával.
A szárazság ellen hasznos lehet, ha eső után sekélyen átkapáljuk a kertet, hogy a korábban keletkezett mély repedéseken keresztül el ne párologjon a víz.
Érdemes emellett az háztetők ereszein keresztül minél több esővizet összegyűjteni, s a talajt szerves anyaggal, szalmával, szénával takarni, hogy lassabban párologjon a kijuttatott víz.
További nagyon hasznos tippeket a témához a következő videóban találsz: Hogyan öntözz kánikula idején? A hőségben is szép kert titka