Kihagyhatatlan kerti teendők márciusra
1. Kezdődhet a metszés!
Az egyik legfontosabb aktuális teendő a tavaszi metszés. A profi metszés nagyon összetett dolog, függ a fa fajtájától, korától és attól, hogy pontosan mit is szeretnénk elérni; több termést, korona kialakítást, esetleg ifitást. Ha szeretnél többet megtudni a metszésről, nézd meg a csokorba gyűjtött videóinkat a kert TV metszőiskolában, ahol a szakma legjobbjai mutatják meg a fogásokat.
Ne ijedjünk meg magunk sem metszőollót ragadni és alapvető metszési munkákat elvégezni. Ezt márciusban már minden gyümölcsfa fajtánál megejthetjük.
Gyümölcsfáinkat szabadítsuk meg a tél folyamán elszáradt vagy letört, illetve felesleges ágaktól. Hogy mi számít feleslegesnek? Például minden olyan ág, ami befelé, a fa törzse felé növekszik vagy az egymást elnyomó, keresztező, túlzsúfolt ágak is. Ha egy fa szellős, akkor nem csak szebb lesz a termés, de sokkal kisebb eséllyel is betegszik meg.
A fagyra érzékeny mediterrán növényeket, mint a levendula, rozmaring, stb., azonban még ne nyírbáljuk, mert egy hirtelen jött fagy kárt tehet a metszés hatására növekedésnek indult friss hajtásokban! Ezeket inkább hagyjuk áprilisra, amikor nagyobb eséllyel tudhatjuk már a hátunk mögött a fagyos éjszakákat.
Fontos! A metszéshez használt eszközöket használat után mindig tisztítsuk le, de ha van rá mód, egy alkoholos ronggyal minden egyes fa után tisztítsuk meg a szerszámokat, nehogy fertőzést vigyünk át egyik növényről a másikra!
Metszés után minden 5 forintosnál nagyobb nyílt felületet kezeljünk le faseb-géllel, hogy elkerüljük a fertőzések bejutását a nyílt sebbe!
2. Most ültethetünk facsemetéket!
Bár a legtöbb kertész egyetért abban, hogy az ősz az ideális időszak a csemete vagy cserje ültetésre, ez ne tartson vissza minket attól, hogy ilyenkor, tavasszal is ültessünk. Csak arra kell ügyelni, hogy a frissen ültetett növények biztosan elég vízhez jussanak.
A klasszikus iskola szerint a fáknak – különösen a gyümölcsfáknak – 1×1 méteres ültetőgödröt kell ásni, de legalábbis minimum 60×60 centis gödröt! És mindenképp töltsük fel jó minőségű, komposztált trágyával dúsított termőfölddel. Ha így járunk el, biztos, hogy ne fogunk ártani a fának, mégis sokan ma már nem osztják ezt a nézetet, mert úgy gondolják, ezzel “elkényeztetjük” a fát és arra kondícináljuk, hogy ne fektessen sok energiát a gyökerei kiterjesztésére, mivel minden tápanyagot és vizet megkap abban a laza szerkezetű gödörben, amibe ültettük. Nagyjából, mint amikor egy gyerek még 30 évesen sem költözik ki otthonról, mert ott egyszerűen mindent megkap, amire szüksége van, és bért sem kell fizetnie. Azonban ha fát kicsit sanyarúbb körülmények köté ültetjük, kisebb gödörbe, és csak egy kis komposztot és mikorrhizát keverünk a földjéhez, a fát arra ösztönözzük, hogy a gyökereivel minél nagyobb területet felderítsen tápanyag és víz után kutatva, ezzel pedig erősebb és ellenállóbb fát nevelünk belőle.
Erről van egy remek videónk:
Akármelyik technikát is alkalmazzuk, a frissen ültetett fákat mindig alaposan „iszapoljuk” be ültetés után! Sőt, ha van rá mód, már az ültető gödröt is iszapoljuk be előtte és a növényt is alaposan áztassuk meg az ültetés előtt. És a későbbiek során is ügyeljünk rá, hogy a facsemetének mindig kapjon elég vizet! És ezt egész nyáron folytassuk is, mert néhány komolyabb meleg nyári nap is elég lehet a fiatal növény halálához.

3. Itt a tavaszi lemosó permetezés ideje!
A “lemosó permetezéssel” kissé megritkíthatjuk a kellemetlen vendégek számát a kertben, amik különösen a mostani enyhe telek után elég nagy számban jelen vannak a kertjeinkben. Szerencsére ehhez nem kell durva vegyszereket használnunk, csupán a bio-kertészetekben is engedélyezett rezes, kénes permetszereket.
Fontos! Nem véletlenül hívják “lemosó permetezésnek”! Nem szabad sajnálni a permetlét. Jusson minden ágra, minden kis repedésbe. És lehetőség szerint két hét múlva ismételjük meg. Viszont ennél gyakrabban ne csináljuk, mert a réz egy elég erős gombaölőszer, és a talajban sok hasznos gomba is van, és a réz ezeket sem fogja kímélni.
A szelíd kertészkedés híveként mi a Softguard kitozán alapú biológiai gomba- és baktériumölőszert ajánljuk. Organikus eredetű tápelemeivel a bio termesztésben is használható. Érdemes kipróbálni! Keressétek a Kert Shopban.

4. Magvetés
Ki mint vet, úgy arat. A közmondás napjainkban is minden tekintetben helytálló. Ahhoz, hogy különleges és nem utolsó sorban egészséges zöldségeket, virágokat nevelhessünk magunknak, most kell elvetni a magokat. Használhatunk hozzá bolti nevelő-ládát, joghurtos dobozt, de a papír tojástartó is megteszi.
A magvetéshez szükséges termékeinket keresd a Kert Shopban.

A lényeg, hogy a használt föld laza, porhanyós legyen. Elkészíthetjük saját magunk vagy vehetünk készen. Érdemes ám olvasni a csomagoláson szereplő instrukciókat, mert ebből megtudhatjuk, hogy mikor, milyen mélyen érdemes vetni a magokat, mikor lehet őket szabadföldbe vetni, mikor palántázni és milyen sor- és tőtávolságra kell őket ültetni/vetni.
Ha elkezdtek csírázni, rendkívül fontos, hogy a talajuk SOHA nem száradhat ki, mindig kissé nedvesnek kell lennie! Viszont az sem jó, ha tocsognak a vízben, ezért a legjobb, ha az öntözéshez csak egy permetezőt használunk, amivel naponta egy-két alkalommal benedvesítjük a talajt. Vagy alulról önözzük őket, így a talaj csak annyi vizet vesz fel, amire szüksége van. A felesleget mindig öntsük le!
Jól tűri a koratavaszi hideget a spenót, a hónapos retek, a fokhagyma, a dughagyma, a sárgarépa, a kapor a sóska, a káposztafélék vagy a saláta. Így ezeket már most bátran vethetjük, csak arra ügyeljünk, hogy ne túl mélyre, elég néhány milliméter mélységben vetni a magokat. És sokat tud segíteni egy fóliasátor vagy alagút is.
5. Szobanövény ápolás
A fűtési szezon nagyján már túl vagyunk, a szobanövényeink esetében azonban ez éppen azt jelenti, hogy mostanra kerültek a legrosszabb “bőrbe”. A fűtés miatti száraz levegő, a kevés fény mostanra valószínűleg megtette a hatását, növényeink utolsó tartalékaikat élik fel. Igyekezzünk hát a kedvükben járni!
Permetezzük őket legalább minden második nap, ha pedig a permetvízhez egy evőkanálnyi ecetet is keverünk, azzal megelőzhetjük a tetvek elszaporodását. Tisztítsuk meg a leveleket sörös vagy tejes vízzel. Ettől nem csak szép csillogóak lesznek, de tisztogatás közben hamar észrevehetjük a levelek fonákján megbújó tetveket is. Az ilyen egyedeket különítsük el, és szerrel vagy manuálisan távolítsuk el róluk a kártevőket.
És adjunk nekik jó minőségű – lehetőleg szerves – tápot!
6. Sövénynyírás
Mindig öröm látni, amikor szeretett növényeink növekednek, hiszen ez azt jelenti, hogy jól érzik magukat a helyükön. Azonban egy sövény esetében ezt nem szabad túl sokáig hagyni, hiszen nem csak csúf lesz az a sövény, de egy idő után fel is fog kopaszodni, mivel a növény nincs arra “kényszerítve” hogy alul is hozzon új hajtásokat. Bőven tud elegendő napenergiát begyűjteni a felső – elburjánzott – leveleivel.
Acélozzuk meg szívünket és sövénynyírónkat, és alaposan nyessük vissza! Gondoljatok mindig arra, hogy ahol elvágták, ott hamarosan legalább két új hajtás fog nőni a régi helyébe.
7. Gyepszellőztetés, gyeplazítás
Tél után a gyep sokszor tele lesz mohával. Ez ellen az egyik legjobb védekezés a gyepszellőztetés, gyeplazítás. Egy erős gereblyével dolgozzuk át a gyepet, szedjünk fel minél több mohát! Majd a szúrkáljuk meg a talajt egy ásóvillával vagy béreljünk ki egy motoros gyepszellőztetőt. Az ilyen fellazított talaj kiválóan alkalmas a felülvetésre is, illetve a tavaszi gyepindító tápok is könnyebben bejutnak a talajba.
Ugye ezt mondanom sem kell, hogy mi CSAK szerves gyeptápokat javaslunk a gyepre is!
8. Oltás
Miért oltunk?
Az oltás egy szaporítási mód, ami gyümölcsfák esetében sokkal gyorsabb, mint a magvetés, ráadásul az új növény megörökli a szülő azon tulajdonságait, amiket szeretnénk megőrizni. Ráadásul egy fán több fajtát is nevelhetünk, ami helytakarékosság szempontjából jön jól.
Ezen felül a faoltás lehetővé teszi számunkra, hogy akár egy nekünk kedves, idős fát, ami az én esetemben már alig terem, megmentsünk a pusztulástól. Az előkészületek az oltáshoz már télen elkezdődnek, akkor kell levágni az oltóvesszőket, és azután március vége felé, vagy ha korábban jön a tavasz, akkor korábban kell elvégezni magát az oltás műveletét.
További részletes videóinkat az oltáshoz itt találod:
Hogyan kell gyümölcsfát oltani?