Azori kalandok 4 – Ökoszisztéma-szolgáltatások a permakultúrában, avagy az „okos-kertek” trendje
The Permaculturist és a Kert TV közös cikksorozata
Előző cikkünkben felfedeztük az önellátás és a közösségi ellátás mikéntjét az Azori-szigeteki bázison a Soil & Sea permakultúrás farm példáján keresztül. Ebből is láthattuk, hogy a fenntarthatóság kulcsa a helyi közösségek és ökoszisztémák támogatásában rejlik. De mi mást kaphatunk még a természettől mint friss, roppanós zöldségek és gyümölcsök?
A permakultúrában az a célunk, hogy olyan dizájnokat hozzunk létre és olyan projekteket futtassunk, amelyek hozamot termelnek – ez a 12 alapelv egyike. Ám azt ne feledjük, hogy a permakultúrában a „hozam” szó tágabb értelemben értendő, nem csupán a növényeink learatott terméseire. Permás értelemben a hozam az ökoszisztéma-szolgáltatások gazdagodását jelenti, amelyek támogatják az emberi közösségeket és az ökológiai hálózatot, sőt, az idők folyamán akár javíthatják is ezeket.
Az ökoszisztéma-szolgáltatások a természet által az emberek számára biztosított értékes adottságok, amelyek lehetnek akár közvetlenek vagy közvetettek, valamint kisebb vagy nagyobb léptékűek is. Ide sorolható például az élelmiszer és az ivóvíz biztosítása, a szén megkötése és tárolása, a talajképződés folyamata, valamint a tápanyagok körforgása. Emellett ezek a szolgáltatások rekreációs, kulturális és szellemi előnyökkel is gazdagítják az emberi környezetünket.
E heti cikkünkben mélyebben megvizsgáljuk, hogy milyen ökoszisztéma-szolgáltatások érhetők el magunk körül, és hogy hogyan teszik ezek kényelmesebbé, színesebbé és élhetőbbé a környezetünket. A farmon minderre különös figyelmet fektetünk, épp ezért annak példáján keresztül szeretnék Nektek hozni egy újabb adag inspirációt, amit akár saját kertjeitekben is alkalmazhattok.
Hogyan közelítsünk az ökoszisztéma-szolgáltatásokhoz?
Ahhoz, hogy hatékonyan tudjunk foglalkozni az ökoszisztéma-szolgáltatásokkal, megfelelő gondolkodásmódra van szükség. A permakultúra 12 alapelve közül három különösen fontos ebben a témában:
- „Használd és értékeld a megújuló forrásokat és szolgáltatásokat!”
Ez az elv arra sarkall minket, hogy vegyük észre, hogy a természet bőséges megújuló forrásokat kínál számunkra. Ha tudatosan kihasználjuk ezeket, és körforgásos rendszereket alkalmazunk, a fenntartható életmód alapjait teremthetjük meg. - „Mindent hasznosíts!”
Ahelyett, hogy bizonyos dolgokat mellékterméknek, hulladéknak vagy gaznak tekintenénk, új nézőpontból kell vizsgálnunk őket. Így ezek értékes erőforrásokká válhatnak, amelyek hozzájárulnak az ökoszisztéma hosszútávú fenntartásához. - „Gyakorolj önmérsékletet és figyelj a visszajelzésekre!”
Ez az alapelv segít egyensúlyt teremteni a termelés és a felhasználás között, hogy elkerüljük a túlhasználatot és a természeti értékek kimerítését.
Ezek az iránymutatások segítenek abban, hogy jobban megértsük és értékeljük az ökoszisztéma-szolgáltatásokat, amelyek mindennap körülvesznek minket. De mik is pontosan ezek az ökoszisztéma-szolgáltatások? Négy fő kategóriába sorolhatók: ellátó, szabályozó, támogató és kulturális szolgáltatások. Nézzünk rájuk példákat!
Ökoszisztéma-szolgáltatások a gyakorlatban
Ellátó ökoszisztéma-szolgáltatások
Az ökoszisztémák ellátó szolgáltatásai közvetlenül biztosítanak számunkra olyan alapvető javakat, mint az ivóvíz, az élelmiszerek (például gyümölcsök, zöldségek, gabonák, halak és más vadon élő állatok), valamint a ruházathoz, építkezéshez és energiatermeléshez szükséges anyagok, mint a fa, bioüzemanyagok és növényi olajok. Továbbá számos olyan növényt adnak, amelyeket hagyományos gyógyszerként vagy a annak alapanyagaként használunk, így az ökoszisztémák gyógyászati erőforrásként is hasznosak lehetnek. A farmon az előző cikkben említett élelmiszerforrások is ebbe a kategóriába tartoznak, ám annál több elem is fellelhető.
Például a telken fekvő házak és a kerítés mind helyből származó vulkanikus kövekből épültek. Ez a szigeten gyakori megoldás, mivel ez a természetes építőanyag bőségesen rendelkezésre áll, és hasznosítása praktikusabb, mint az eltávolítása. Magyarországon hasonló szerepet tölthet be az agyagos talaj, amely a vályogházak, -vakolatok és -festékek alapanyagául szolgál.
Másik megújuló építőanyagunk a fa, melyet a 4-es zóna erdős részéből lehet szálalással néha-néha beszerezni. Ebből például kültéri bútorok és tárolók épülhetnek, miközben az erdő is meg tud újulni és regenerálódni.
A farm birkáinak gyapját is időről időre lenyírják, és ezt – némi kísérletezéssel – ruházati alapanyagként próbálják hasznosítani.
Végül, de nem utolsó sorban, a helyi gyomnövényeket is tudatosan kezelik. A gaz, ami sokak számára felesleges betolakodónak tűnhet, az valójában gyakran gyógyhatású is lehet. Otthoni példa erre a bojtorján, a madársóska, a kányazsombor, sőt, még a gyermekláncfű is, melyek kiemelkedően magas ásványianyag-tartalmuk révén jótékony hatással vannak az emberi szervezetre.
Szabályozóökoszisztéma-szolgáltatások
Az ökoszisztémák szabályozzák a globális éghajlatot az üvegházhatású gázok, például a szén-dioxid megkötésével és tárolásával. A talajvilág és a növények növekedésük során elnyelik a szén-dioxidot, és szöveteikben tárolják azt. Emellett mérsékelik a természeti katasztrófák, például viharok és árvizek hatásait: a mangrove erdők és a korallzátonyok védőréteget nyújtva csökkentik a partvidéki víz vagy szél okozta károkat.
Bár nem minden hatás érzékelhető azonnal, a farm életében kiemelt figyelmet fordítanak az ökológiai és éghajlati rendszerek egyensúlyának támogatására. Elvégre a természetközeli életmódunk során ezek pozitív és negatív hatásai elkerülhetetlenül szembetűnők tudnak lenni. Ebből a szempontból különösen fontos szerepet játszik az 5-ös zóna jelenléte minden területen. Ez a terület rendszerint a legellenállóbb, legváltozatosabb, és ökológiailag a legstabilabb és ebből adódóan a legnagyobb pozitív hatással van az éghajlatunkra is. A farmon található egy idős laurisilva köderdő, melynek fái és talaja rendületlenül kötik meg a szén-dioxidot és biztosítanak friss levegőt. Ezek és az egyéb, célzottan szélvédőként ültetett fák útját állják az óceán felől érkező, sósvízzel telített szélnek, mely mérséklése nélkül nagy károkat tudna okozni az emberi építményekben. Ha hasonló szélvédőt szeretnénk létrehozni otthon, igyekezzünk strapabíró fajokat válogatni és erősítsük hatásukat a fák magasságának rétegzésével és hullámvonalban ültetésével, mivel ezek a lépések elősegítik a védelem sikerességét.
A fák árnyéka, a talajtakarók vastagsága, a földi élővilág tevékenysége és a vízfelszín fényvisszaverő képessége mind-mind hozzájárul a közvetlenül érzékelt hőmérséklet szabályozásához is. Gondoljunk csak bele, egy kerti tó mellett ücsörögve vagy egy árnyékos fa lombja alatt függőágyban heverészve milyen kellemes enyhülést érezhetünk a nyári kánikula olvasztó hőségéből.
Támogató ökoszisztéma-szolgáltatások
A támogató szolgáltatások olyan adottságok, amelyek szükségesek a többi ökoszisztéma-szolgáltatás fenntartásához. Ebbe a kategóriába tartozik a talajképződés, a tápanyagok és a víz körforgása, a fotoszintézis, a biodiverzitás, az élőhely biztosítása valamint az oxigén előállítása. Ezek mind elengedhetetlenek az egészséges környezethez, ezért különös figyelemmel kell kezelni megőrzésüket.
A farmon a talajképződést leginkább az állatok legeltetése és trágyájuk hasznosítása segíti. A talajforgatás elkerülésére, a „chop and drop” módszert használunk (zöldhulladék helyben hasznosítása), a megfelelő komposztálás és az erdei „érett” talaj mikrobiális közösségeinek érintetlenül hagyása mind támogatják a talaj képződését és a tápanyagkörforgást. Ha valakit részletesebben is érdekel a talaj működése, ajánlom a „Kiss the Ground” című filmet, amely sok érdekességet nyújt erről a témáról.
A vízkörforgás akkor egészséges, ha kiegyensúlyozott. Ezt úgy érjük el, hogy lassítjuk a víz útját a területünkre érkezésétől annak távozásáig, azaz törekszünk a vízmegtartásra. Mi ezt a föld felett és föld alatt is igyekszünk elősegíteni. Egyrészt minél több növényt ültetünk, hogy azok felszívják az esővizet – ez a leghatékonyabb esővíz tároló, lekörözi a hordókat és víztározókat. Másrészt a talaj vízmegtartó kapacitását is igyekszünk növelni a talajminőség javításával. A vízfolyást is érdemes lassítani például övárkok vagy teraszok kialakításával, hogy a sebessége révén nehogy erodálja a lejtős területeket, és legyen ideje beszívódni a föld mélyébe.
A biodiverzitás és az élőhely megőrzése érdekében olyan rendszereket alakítunk ki, amelyek sokféle fajt tartalmaznak és önfenntartóak. Minden faj más és más élőlényt vonz be, és a biztos élőhely lehetővé teszi, hogy ezek tartósan ott is maradjanak – ez is az egészséges ökoszisztémák kulcsa.
Kulturális ökoszisztéma-szolgáltatások
Az ökoszisztémák kulturális szolgáltatásai inspirációt nyújtanak a művészetek, a kultúra és a tudomány számára, emellett fontosak az ökoturizmusban, amely sok ország gazdasági bevételeit gyarapítja. A természetben tett séta vagy sportolás nemcsak kikapcsolódást nyújt, hanem hozzájárul a mentális és fizikai egészség megőrzéséhez is, ezt támogatva például az erdőfürdőzés napjainkban egyre népszerűbbé válik. Az ökoszisztémák tehát mindennapi életünk részei, és összességében javítják életminőségünket és közérzetünket.
A farmon ez például abban nyilvánul meg, hogy a helyiségek, melyek legtöbb otthonban csak szobánként különülnek el, itt külön épületekre bomlanak, melyek részben nyitottak a kertre is. Ahhoz, hogy egyikből a másikba jussunk, mindig kénytelenek vagyunk a kert természetes környezetén keresztül átsétálni. Bár esős napokon ez kevésbé kellemes, hosszú távon aktívabb életmódra ösztönöz, és hozzájárul a mentális egészségünk megőrzéséhez. Ez nem csupán placebo hatás: tudományos kutatások kimutatták, hogy a természetben eltöltött idő, valamint a természet hangjainak, illatainak és textúráinak gyakori érzékelése jelentősen javítja a mentális egészséget.
A farm időnként megnyitja kapuit kulturális és edukációs eseményeknek is: kulturális ökoszisztéma-szolgáltatásai révén ezekhez természetes, színes, pihentető és inspiráló helyszínt tud biztosítani.
Volt már, hogy Te észrevetted magadon hogy egy hűs szellő, egy kora tavaszi virágillat, vagy a mezítlábas talpad érzete a harmatos fűszálakon milyen érzéssel tölt el? Friss levegőbe szippantani, mikor vidékre érkezünk, vagy kirándulunk… A madarak csiripelésére ébredni, és tudni, hogy aznap sem a mi dolgunk lesz beporozni a virágokat a fákon, hogy aztán lédús barackokat majszolhassunk róla később…
Mindezeket az élményeket az ép ökoszisztémáknak köszönhetjük– becsüljük meg őket, és tegyünk egészségükért, hogy továbbra is élvezhessük szolgáltatásainak ajándékait.
Szerző:
Haász Dalma környezetvédelmi mérnök, Permaculture Design Course (PDC) okleveles permakultúra tervező a The Permaculturist néven végez magán- és közöségi kerttervezést valamint tájregenerációs projekteket.
Célja, hogy designjaival ökoszisztémát alkosson, és ezzel a megrendelőnek és vadvilágnak egyaránt élhető, szemet gyönyörködtető és termelékeny élőhelyet alakítson ki.