Júniusi munkák a kertekben
Ahogy beköszönt június, a természet robbanásszerűen életre kel, és kertünk is a legmozgalmasabb időszakát éli. A tavaszi ültetések már szépen fejlődnek, a nyár ígéretesen bontakozik ki, és vele együtt rengeteg teendő is vár ránk, ha szeretnénk, hogy zöldellő oázisunk a legszebb formájában pompázzon és bőséges termést hozzon. A hosszú nappalok és a meleg, napsütéses időjárás ideális feltételeket biztosít a növekedéshez, de egyben fokozott figyelmet és gondoskodást is igényel.
Fontos kerti teendők júniusban
Júniusban a kulcsszavak az öntözés, a gyomlálás, a tápanyag-utánpótlás és a kártevők elleni védekezés. Ezek a feladatok nemcsak a növények egészségét biztosítják, hanem a későbbi bőséges termést és a gyönyörű virágzást is megalapozzák. Ne feledjük, hogy a gondoskodás most már a mindennapjaink részévé válik, hiszen a növények gyorsan fejlődnek, és folyamatosan igénylik a figyelmünket. Készüljünk fel hát arra, hogy a június tele lesz friss levegőn töltött órákkal, amelyek során a kertünk egyre szebbé és gazdagabbá válik!
Haszonkert
- Figyelni kell a viharok okozta károk enyhítésére ugyanúgy, mint a nagy hőség miatt, napok alatt bekövetkező szárazságra is. Országszerte komoly gondokat okozhatnak a jégverések, ezért a kiskertekben nem árt, ha bekészítünk a zöldségágyások mellé egy jégkár elleni védőhálót, amit gyorsan ki tudjuk teríteni az ágyásokra, ha épp hirtelen fekete felhők jelennek meg az égbolton.
- A nagy meleg okozta kiszáradás ellen pedig védjük az ágyásokat és a növények tövét vastagabb (5-10 cm) mulcs réteggel, ami a gyomok terjedését is erősen visszaszorítja. Erre használhatunk zúzott fenyőkérget, szalmát, vagy akár fű kaszálékot is.
- Elkezdhetjük vetni a téli tárolásra szánt zöldségek jó részét. Ilyenek a bimbóskel, fekete retek, karalábé, cékla. Illetve lehet még másodvetésben kiszórni késői borsót, cukkinit, uborkát, bokorbabot, egynyári fűszernövényeket.
- A rebarbarát még június végéig szedhetjük, de ezután engedni kell a tövet megerősödni, hogy könnyen átvészelje majd a telet.
- A paradicsomot, futóbabot, borsót meg kell támasztani, hogy a termés ne lógjon a földre. Ehhez útmutatóúl találtok egy videót és egy cikket is: A kúszó zöldségnövények támrendszerei.
- Ha már a gyógy- és fűszernövényeknél tartunk, már bőven lehet gyűjteni a leveles hajtásokat a száraz délelőttökön, amelyeket ezután naptól védett helyen meg is száríthatunk és üvegekben, papírzacskókban tárolhatunk. Erről részletesen itt olvashatsz: Így raktározd el télire a fűszernövényeket!
- Ilyenkor gyorsabban gyarapodik a komposzt halom is, viszont a lebomlás beindulásához elengedhetetlen a nedvesség. Éppen ezért, ha néhány napig száraz és meleg az idő, a komposztot is locsoljuk meg.
- Fontos a növények tápanyag utánpótlása is, hiszen ekkorra már sok esetben kezdik felélni a tavaszi trágyázáskor kijuttatott mennyiséget.
- Szamóca szüretelése: Folyamatosan érdemes átnézni és leszedni a megérett szamócákat, mert nem utóérő gyümölcs, és gyorsan rohad. Gondoskodjunk a szamócabokrok rendszeres öntözéséről és tápanyag-utánpótlásáról a termés után is.
- Palántázás: Ha még elmaradt, június elejéig kiültethető a paradicsom, karfiol, karalábé, brokkoli, édesburgonya, tökfélék, zeller és fejes káposzta.
- Ritkítás: A sárgarépa, petrezselyem, paszternák, nyári saláta, kapor és cékla esetében a ritkítás elengedhetetlen a megfelelő fejlődéshez.
Díszkert
Júniusban a díszkert valóságos fesztivállá változik, tele vibráló színekkel és bódító illatokkal. Ahogy a nap egyre magasabbra hág, a pázsit zöldje mélyebbé válik, a virágágyások pedig szinte napról napra újabb csodákat rejtenek. Ilyenkor a gondoskodás nemcsak a növények egészségét szolgálja, hanem a szemünket és a lelkünket is gyönyörködteti, hiszen a buja növényzet és a friss virágillat igazi oázist teremt a mindennapokban.
- Gyorsan növő egynyáriakkal még pótolhatjuk az esetlegesen kialakuló hiányzó foltokat, virágba boríthatjuk a késő nyári-kora őszi kertet. Ezeket is most kell helybe vetni. Még nem késő beszerezni őket! Válogass ízlésed szerint kiváló minőségű virágmagjainkból: shop.kert.tv
- Rózsák és egynyáriak folyamatos virágoztatása: az elnyílt virágok rendszeres eltávolítása elengedhetetlen. Ez arra ösztönzi a növényt, hogy újabb virágokat hozzon a magképzés helyett. Különösen fontos ez a rózsáknál és az olyan bőségesen virágzó egynyáriaknál, mint a petúnia, a muskátli vagy a verbéna.
- Rózsák gondozása: Metszük meg az elvirágzott rózsákat, öntözzük és tápoldatozzuk őket rendszeresen.
- Hagymás növények: A tulipán, nárcisz és egyéb hagymás növények leveleit várjuk meg, amíg maguktól elhervadnak, mielőtt visszavágnánk őket. A hagymákat akkor szedjük fel, ha a talaj feletti részek már elsárgultak, visszahúzódtak.
- Metszés és formázás: A bokrosodó díszcserjéket és évelőket, amelyek elvirágoztak (például a gyöngyvesszőt vagy az orgonát), most lehet megmetszeni, hogy megtartsák formájukat és serkentsük az új hajtások növekedését a jövő évi virágzáshoz. Ügyeljünk arra, hogy ne vágjuk vissza drasztikusan a nyár végén vagy ősszel virágzó fajtákat (pl. hortenzia)!
- Tápanyag-utánpótlás a virágzók számára: A folyamatos virágzás sok energiát igényel. A cserepes növényeket és az ablakládák virágait kéthetente érdemes tápoldatozni kifejezetten virágzó növények számára készült készítményekkel. A kerti ágyásokba ültetett évelők és egynyáriak is meghálálják a rendszeres tápozást, amihez mi a jó minőségű, szerves tápokat ajánlunk: Viano szerves virágtápok
- Kártevők és betegségek figyelése: A meleg, párás időjárás kedvez a kártevőknek (pl. levéltetvek, takácsatkák) és a gombás betegségeknek (pl. lisztharmat, rozsda). Rendszeresen ellenőrizzük a dísznövényeinket, különösen a levelek fonákját. Az időben történő beavatkozás, akár környezetbarát szerekkel, megmentheti a növényeket.
- Támrendszerek kialakítása: A magasra növő évelőknek, mint például a mályvacserjének vagy a díszgyertyának, támasztékra lehet szüksége, hogy a szél ne törje le őket. Készítsünk elő bambuszrudakat vagy más stabil támaszt.
- Fűnyírás: Rendszeresen nyírjuk a füvet, 7-10 naponta. Az éles késekkel történő nyírás egészségesebbé teszi a pázsitot, és gyomirtó hatású is. Hagyjuk a levágott füvet a pázsiton, így trágyázza a talajt.
Fontos tanácsok
- Kora reggeli vagy késő délutáni munkavégzés: A nagy hőségben érdemes kerülni a déli órákban történő kerti munkát.
- Figyeljük a növényeket: Rendszeresen vizsgáljuk meg a növényeinket, hogy időben észrevegyük a problémákat.
- Komposztálás: A beteg növényi részeket ne komposztáljuk, de egyéb nyesedékkel, levágott fűvel bátran tölthetjük a komposztálót.
Június egy mozgalmas, de annál hálásabb hónap a kertben. A gondoskodás meghálálja magát, és gyönyörű, termékeny kerttel ajándékoz meg minket a nyár további részében.