Készítsünk tavirózsás dézsatavat a teraszra!
Minden kertben, teraszon, balkonon, tetőkertben találkozhatunk dézsás növényekkel. Ilyenek például a leander, a kefevirág, a citrusfélék vagy más egzotikus virágok. Kevesen tudják azonban, hogy helyigényes kerti tó helyett egy nagyobb fa, vagy műanyag dézsa, kerámia kaspó tökéletes otthona lehet például egy szépséges tavirózsának.
A dézsákat eredetileg a régi háztartásokban leginkább mosáshoz, fürdéshez, illetve különböző folyadékok tárolására használták, csak az „elvetemült” kert- és növénymániások kezdtek ezekbe később növényeket ültetni.
A dézsa nagy előnye, hogy tökéletesen megtartja a vizet és ezt gyönyörűen ki lehet használni. Nézzünk most egy jó példát erre.
Megszokhattuk, hogy tavirózsát, tündérrózsát, lótuszt leginkább kerti tavakban láthatunk. A helyigényes tavacskák kivitelezése viszont szinte lehetetlen egy teraszon, vagy kisebb erkélyen, mini kertben.
Tavirózsás dézsató kialakítása
Ilyen helyre kínál kitűnő megoldást vizes ökoszisztéma kialakítására egy nagyobb, kb. 50-90 cm átmérőjű és legalább 50-60 cm magas dézsa, ami tökéletes otthona lehet 5-6 évig is egy szép tavirózsának. Ezek lassan ugyan, de kinövik a dézsát, viszont tőosztás után ismét tartható bennük egy kisebb leválasztott gyökeres növényi rész. Persze télire őt is be kell vinni egy pincébe, vízben pihenni.
Szükséges eszközök egy dézsató kialakításához:
Dézsa, agyagos kerti föld vagy tavi föld, víz, vízi növények ültetéséhez ajánlott ültető kosár, a földfelszín takarásához kis méretű kavics, tavirózsa.
Mire ügyeljünk a telepítésnél?
Nem mindegy, hova helyezzük kis mini tavunkat. A túlmelegedés veszélye miatt nem tanácsos egész nap a napon lenni, de 5-6 napsütéses órára mindenképp szüksége van.
A vízinövények ültetése közben mindenképp maradjon szabad a vízfelület 40-50 százaléka. Erre később is figyeljünk, és ha túlburjánzik a növény, távolítsuk el a felesleget.
Dézsató telepítés lépésről-lépésre
1, Válaszd ki a dézsató helyét és töltsd fel a dézsa 2/3-át vízzel.
2, Az ültető kosár 2/3-át töltsd meg földdel, ültesd a közepébe a tavirózsát.
3, Kicsit iszapold be a földet és nyomkodd meg a növény körül.
4, Tegyél 1-2 cm magasságban kavicsot a földre, hogy ne ne mosódhasson ki.
5, Helyezd el a tavirózsa ültetőkosarát a dézsa aljára.
6, Óvatosan töltsd tele a dézsát vízzel.
Dézsató teleltetése
Ha a dézsából télire leöntjük a víz nagy részét (csak annyit hagyunk benne, amennyi épp ellepi a tövet), akkor az edénnyel együtt könnyen mozgatható és le lehet vinni a pincébe. Ezután már csak azt nem szabad elfelejteni, hogy időnként pótoljuk az elpárolgó vizet. A tavirózsák ugyanis akkor bírják a téli fagyot, ha legalább 80 centiméteres mélységű vízben vannak a talajfelszín alatt.
Dézsás tavirózsánk gyönyörűen virágzó dísze lehet akár késő őszig egy kis terasznak, balkonnak is, anélkül, hogy tavat kellene kialakítanunk. Tehát, aki rajong ezekért a növényekért, illetve a vizes megoldásokért, helye viszont nincs egy saját tavacska létrehozásához, nyugodtan megpróbálhat összeállítani egy ilyen dézsatavat.