Itt az idő, hogy átültessük cserepes növényeinket! 6+1 Tipp
Erre nem csak a tápanyag utánpótlás és a földcsere miatt van szükség, hanem azért is, mert sok növény gyökérzete még télen is fejlődik, így kinőhetik a cserepüket.
Növényeink ebben az időszakban a napsütés erősödésével és hosszabbodásával intenzívebb vegetációs szakaszba kerülnek, és erőteljes növekedésnek, majd virágzásnak indulnak. Ehhez bizony tápanyagra van szükségük. Nézzük tehát az átültetés legfontosabb lépéseit!
- A cserepes virágokat célszerű nagyobb edénybe áttelepíteni, ügyelve arra, hogy 1, vagy 2 számmal legyen csak nagyobb az új cserép. Ha sokkal nagyobba ültetjük, mint amiben eddig volt, akkor a növény majd a gyökérképződésre fordítja az energiája nagyobb részét, így majd csak később növeszt új leveleket, hajtásokat és később is virágzik ki, mit ahogy megszoktuk, vagy éppen kellene.
- Ha kiütjük a cserépből a növényünket, akkor a régi föld felső, úgynevezett “váll” részét szedjük le és a gyökérlabdáról is rázzunk le, vagy távolítsunk el annyi földet, amennyit csak lehet, a gyökérzet károsítása nélkül.
- Az új cserép aljára tegyünk egy kevés vízelvezető drén réteget, majd új virágföldet és helyezzük rá a gyökérlabdát úgy, hogy a növény gyökérnyaka, tehát az a rész, ahol a földdel találkozik, most is a cserép teteje alatt kb. 1 cm-vel legyen.
- Ezután a gyökérlabda mellett töltsük fel földdel és tömörítsük óvatosan, hogy a gyökereket meg ne sértsük.
- Ügyeljünk arra, hogy a növény a cserép közepére kerüljön és a gyökérzet mellé mindenhova friss föld kerüljön.
- Ha ezzel megvagyunk, alaposan öntözzük meg a növényt, hogy az új földlabda teljesen átnedvesedjen, és már kész is vagyunk.
Jó tanács: Átültetés után 1-2 hónapig a tápoldatozást elhagyhatjuk, hiszen az új ültető közeg elegendő tápanyagot ad a frissen fejlődő gyökérzetnek, így elkerülhetjük, hogy kiég a növényünk a túl sok tápanyagtól.