Új idők, új balkonok – forróbb, szárazabb nyarakhoz
Tavasszal, amint beáll a jó idő, megjelennek a szebbnél szebb balkonnövények a kertészetek kínálatában. De ahelyett, hogy hirtelen felindulásból vásárolunk, érdemes alaposan megfontolni a választást az előző évi aszályos, rendkívül forró és száraz levegőjű nyár tapasztalatai alapján. Sajnos a klímaváltozás minket sem kerü el, rendkívül erős az UV sugárzás, forró és száraz a levegő. Íme néhány bevált tipp, hogyan készülhetünk fel a szárazságra, ha színpompás balkonkertet szeretnénk varázsolni magunknak idén.

Balkonláda és ültetőcserepek
Az ültetőcserepek, balkonládák, dézsák, függőkosarak stb. kiválasztásánál érdemes elgondolkodni, hogyan lehet minél hosszabb ideig biztosítani a növényeknek a kellő mennyiségű vizet és tápanyagot. Célszerű nagyobb űrtartalmú, mélyebb edényeket választani, mert a nagyobb mennyiségű ültetőközeg tovább marad nedves. Ráadásul egy nagyon fontos dologra használhatjuk az extra cserépmélységet: drénréteg kialakítására.
A drénréteg eredetileg arra szolgál, hogy elvezesse a gyökerektől a túl sok vizet, és így azok nem rohadnak be. A mai forró nyarak esetén azonban ez a réteg különösen hasznos, mert extra víz tárolására szolgálhat, ami szép lassan a kapilláris elv alapján visszaszivárog a talajba és így extra nedvességgel látja el a növények földjét. Ugyanezen az elven működnek az önöntözős balkonládák is.
Drénrétegnek talán a legalkalmasabb az agyaggranulátum, de használhatunk kavicsot is (ez utóbbi sokkal nehezebb). Öntözéskor ebbe a rétegbe gyűlik össze a többletvíz. Ez a réteg lehet akár 4-5cm magasságú is.
Virágföld
Érdemes alaposan megfontolni, milyen ültetőközeget választunk. Az általános virágföldek hátránya, hogy egyrészt nem tartalmaznak kellő mennyiségű és szelektív tápoldatot, a másik, hogy a szerkezetük sem feltétlenül a legjobb. Olyan, kifejezetten balkonnövények számára készült ültetőközeget érdemes keresni, amelybe kókuszrostot is kevertek. A kókuszrost ugyanis semleget pH értékű, és nagy mennyiségű víz megkötésére alkalmas, ezáltal a virágföld tovább marad nedves. Azonban a talaj szerkezetét is lazítja, tehát nem fog túlságosan betömörödni, megfojtva ezzel a gyökereket.
Szintén segít, ha perlitet keverünk a virágföldbe, de adhatunk hozzá komposztot is. Ezek is könnyen megvásárolhatóak és biztosítják a két legfontosabb dolgot a balkonnövényeknek: a jó szellőzést és vízmegtartó képességet.
Mulcs
Talajt csupaszon nem szabad hagyni – ez az elv érvényes a balkonládákra és dézsákra is. Minden szabadon maradt talajrész kiszárad a nyári forróságban: a homokos, laza szerkezetű elveszíti a teljes nedvességtartalmát, az agyagosabb, kötöttebb virágföldek pedig kicserepesednek, vastag kérget képezve a felszínen. Ezt kétféleképpen tudjuk elkerülni: a növényeket olyan sűrűn ültetjük, hogy az összeérő levelek takarják a felszínt, vagy mulcsozzuk. Mulcsozáshoz használhatunk apró dekor agyaggranulátumot, kavicsot, vagy akár aprított szalmát is, vagy gyapjúmulcsot. Ha takarjuk a virágföld felszínét, alatta tovább nedves marad a föld, ráadásul kevésbé fog felforrósodni is, ami szintén nagyon fontos a növények szempontjából. Takarni akár magukat a cserepeket, ládákat is lehet, jutazsákkal vagy világos szövettel.

Növényválasztás – vízigény és fényigény szerint
Amikor a balkonunkra választunk növényeket, mindenképpen fontos, hogy fényre, félárnyékba vagy árnyékba fog-e az adott növény kerülni.
A fénykedvelő növények jellemzően jól viselik a tűző napot, de az utóbbi években tapasztalt extrém UV-sugárzás miatt időnként még ezek is árnyékolást igényelhetnek. Ilyenek például a muskátli, a verbéna, a kukacvirág, a paprikavirág, a vaníliavirág, sétányrózsa és a cseppecske.
Félárnyékot kedvelő növények azok, amelyeknek szüksége van közvetlen napfényre, de az erős tűző naptól védeni kell, akár úgy, hogy kevesebb ideig tesszük ki a napfénynek, vagy Déli-Délnyugati fekvésű helyre nem tesszük. Ilyenek a begonia, a lobelia, a díszcsalán, a dohánygyökér, de ide érdemes sorolni a petúniákat, a bakopát és az alacsony balkondáliát is.

Árnyékkedvelők azok, amelyek a közvetlen napsütést egyáltalán nem bírják, mint a fukszia vagy a nebáncsvirág.
Ha sikerült a fényigény szerint kiválasztani a növényeket, összeültetés előtt mindenképpen vizsgáljuk meg őket vízigényük alapján is. Egy balkonládába, dézsába csak azonos vízigényű növényeket tegyünk. Például ne ültessük egy cserépbe a szárazságtűrő kukacvirágot és a vízigényes fuksziát.
Manapság a sikeres balkonkertészkedés titka már nem csupán a virágválasztásban rejlik. A melegebb, szárazabb nyarak újfajta gondoskodást követelnek: jól megválaszott edény, tudatos földkeverék és az adott helyhez illő növények kiválasztása is fontos szempont lett. Ha mindezt figyelembe vesszük, könnyedén létrehozhatunk egy egész nyáron színpompában úszó virágos balkont.
Kiemelt kép: Martha Krempel | Foto © RHS