Mi kússzon a kertünkben? – 4. A szépséges bougainvillea
A bougainvillea (murvafürt) a mediterrán országok színes virágú, káprázatos kúszónövénye. A jó hír az, hogy itthon is ültethetjük, és a megfelelő gondozás mellett igen gyorsan mediterrán hangulatot csempészhet a balkonra, kertbe. A bougainvillea nem csupán dísznövényként népszerű. A mediterrán régiókban gyakran futtatják pergolákra, kerítésekre, sőt, falakra is, árnyékot és vizuális takarást biztosítva. Bonsai kedvelők is előszeretettel formálják törpefává, kiemelve a növény elegáns megjelenését és látványos virágzását.

Ha hagyjuk, ilyen hatalmasra is megnő:-) Imád csüngeni!
A murvafürt
A színpompás álcázás: a bougainvillea rejtett virágai
Vicces, mert voltaképpen a bougainvillea virágja elég apró és jelentéktelen. Csodálatos színét a virágot körülvevő három fellevél adja. Ezek lehetnek fehérek, sárgák, narancs vagy rózsaszínűek, de akár piros színűek is. A feltűnő, színes fellevelek valójában a valódi virágok védőlevelei. Feladatuk, hogy odavonzzák a beporzó rovarokat a kis, fehér vagy sárgás színű, kevésbé feltűnő virágokhoz. A fellevelek textúrája is eltérő lehet, a papírszerűtől a bársonyosig. A virágok 10-20.-as csoportokban jelennek meg nagy számban tavasszal és nyáron, de akár még októberig is virágozhat, ha nagyon napos, szélvédett balkonra költöztetjük.

A bougainvillea levelei
A Bougainvillea története
A bougainvillea-t 1768-ban Brazíliában sorolta osztályba két francia botanikus, bizonyos Phillipe Commercon és Louis de Antoine de Bougaineville. Nem nehéz kitalálni, hogy a bougainvillea éppen az utóbbi úriemberről kapta a nevét.
Boldog bougainvillea: a megfelelő talaj, fény és öntözés
A murvafürt legjobban a jó vízáteresztő, laza szerkezetű, tőzeges talajokban nő. Szélvédett, huzattól mentes helyre ültessük. A vegetációs időszakban két hetente ajánlatos tápoldatoznunk. Csak tűző napon nyílik. Ha kevés virágot hoz, akkor csökkentsük a locsolóvíz mennyiségét. A hosszú hajtások végeinek lecsipkedése is besűrűsödésre, bővebb virágzásra serkenti. Ha tehetjük, lágy vízzel, vagy esővízzel öntözzük. A pangó víz gyökérrothadáshoz vezethet. Biztosítsunk jó vízelvezető képességet a cserépben vagy a kiültetési helyen.
Téli álom: a bougainvillea teleltetése
Mediterrán növény lévén, a mi teleinket nem viseli el, ezért teleltetni kell. A legideálisabb körülmény a melegház, vagy egy fűtött lépcsőház, de még egy garázsban is kibírja, csak ne essen a hőmérséklet 6-7 fok alá! Ebben a nyugalmi időszakban ne, vagy csak nagyon ritkán öntözzük. Tápoldatozni télen nem szabad, mert a növény pihen.
Teleltetés előkészítése:
- Vizsgáljuk át a növényt, hogy nincsenek-e rajta kártevők vagy betegségek. Ha szükséges, kezeljük őket.
- A teleltetés előtt érdemes a hosszú hajtásokat visszametszeni. Ez segít a növény kompakt tartásában és tavasszal a bokrosabb növekedést serkenti. A virágvégeket mindenképpen vágjuk le.

de kúszni is szeret
A bougainvillea betegségei
A bougainvillea viszonylag ellenálló növény, de bizonyos körülmények között és kártevők hatására megbetegedhet.
Fő kártevői a pajzstetvek, amik ellen nikotin vagy csalánlé permettel, sörrel és tejjel védekezhetünk, ahogy a következő videómban meg is mutatom: Hogyan szabadulj meg a tetvektől? Megtámadhatja még a bíbortetű, a takácsatka, de tripszek, gubacsszúnyogok, hernyók is.
Gombás betegségek is megtámadhatják a murvafürtöt, ezért a megelőzés kulcsfontosságú: biztosítsunk jó légmozgást, kerüljük a túlzott öntözést és a levelek hosszan tartó nedvességét, és tartsuk a növényt jó kondícióban. Ha mégis megjelennek a gombás tünetek, fontos a gyors reagálás a terjedés megakadályozása érdekében.
Ha odafigyelünk ezekre a szabályokra, akkor minden bizonnyal egy olyan növény lesz a birtokunkban, ami kertünk büszkesége lehet és a mediterrán hangulat is garantált lesz!
Mindent a bougainvillea-ról! Kis növényvideó Márkkal.
Képek: Pinterest