kerti teendők februárban
Ajánló

Kihagyhatatlan kerti teendők februárban – kezdődik a szezon!

Végre elérkezett a kertészeti szezon első hónapja. Ha az időjárás engedi, februárban már kiszabadulhatunk a kertbe és elkezdhetünk előkészülni a várva várt tavaszra. Nézzük, mik a legfontosabb kerti és beltéri teendők! 

Szobanövény gondozás februárban

A fűtési szezon felénél tartunk, a szobanövényeink esetében ez azt jelenti, hogy mostanra kerültek a legrosszabb “bőrbe”. A fűtés miatti száraz levegő, a kevés fény mostanra valószínűleg megtette a hatását, növényeink utolsó tartalékaikat élik fel. Igyekezzünk hát a kedvükben járni!

szobanovény gondozás februárban

Permetezzük őket legalább minden második nap, ha pedig a permetvízhez egy evőkanálnyi ecetet is keverünk, azzal megelőzhetjük a tetvek elszaporodását. Tisztítsuk meg a leveleket sörös vagy tejes vízzel. Ettől nem csak szép csillogóak lesznek, de tisztogatás közben hamar észrevehetjük a levelek fonákján megbújó tetveket is. Az ilyen egyedeket különítsük el, és szerrel vagy manuálisan távolítsuk el róluk a kártevőket. Részletes videónkat a téli szobanövény gondozásról itt találod: Szobanövények gondozása a téli hónapokban

komplex szerves növénytáp

Konyhakert terttervezés

Itt az ideje,  hogy pontosan megtervezzük a jövő évi tennivalókat, projekteket. A listát persze az elmaradt projekttel kezdjük. Inspirálódjunk a neten, tervezzük meg a veteményest, szerezzük be a vetőmagokat. Amíg tart a szobafogság, szerezzük be azokat a zöldségmagokat, amiket idén vetni szeretnénk. Ezt megtehetjük online (például itt: Kert Shop) vagy valamilyen szakboltban, de arra ügyeljünk, hogy ami nagyon olcsó, az ritkán jó minőségű. Részletesebben a konyhakert tervezésről itt olvashatsz: Így állj neki a kerttervezésnek – a konyhakert

Tavaszi metszés

A növények téli nyugalmi állapota a végéhez közeledik. Az éjjeli fagyok azonban még sokáig veszélyt jelenthetnek a növényekre! Ezért legyünk körültekintőek, különösen, ami a metszést illeti.

Az egyik legfontosabb aktuális teendő a kora tavaszi metszés. Ha enyhe az idő, már február közepétől elkezdhetjük.

Fagymentes időben el lehet kezdeni az évelők, a bokrok és díszfák ritkító metszését is. Formára metszheted a nyári orgonát és a hortenziákat is: Hortenzia metszése Szomoru Miklóssal

Gyümölcsfák kora tavaszi metszése

Gyümölcsfáinkat is szabadítsuk meg a tél folyamán elszáradt vagy letört, illetve felesleges ágaktól. Hogy mi számít feleslegesnek? Például minden olyan ág, ami befelé, a fa törzse felé növekszik. De ilyenek a felfelé növő vízhajtások, vagy az egymást elnyomó, keresztező, túl zsúfolt ágak is.
A fagyra érzékeny mediterrán növényeket, mint a levendula, rozmaring, stb., azonban még ne nyírbáljuk, mert egy hirtelen jött fagy kárt tehet bennük. Ezeket inkább hagyjuk márciusra.

Tartósan fagymentes napokon sort keríthetünk a szilva-, körte-, almafa koronaritkító metszésére. Az őszi- és sárgabarack fákat viszont csak a virágbimbók kinyílása előtt szabad metszeni.

Ha még nem vagy profi metsző, ebben a cikkben minden fontos tudnivalót megtalálsz az alapokról: Első a metszés

A különböző gyümölcsfák metszéséhez kattints a következő linkekre:

Szilvafa metszése, Körtefa metszése, Almafa metszése, Őszibarackfa metszése, Sárgabarackfa metszése

Lemosó permetezés

Ahogy ősszel, tavasz elején is sokat segít egy alapos lemosó permetezés. Fontos, hogy jó bőségesen permetezzük meg az ágakat, hogy minden kis repedésbe és hajlatba jusson a szerből. Ezt a munkát a fagymentes napokon végezzük el. 

A szelíd kertészkedés híveként mi a Softguard kitozán alapú biológiai gomba- és baktériumölőszert ajánljuk, mivel a hagyományos réz-kén alapú lemosószerek, bár bio-besorolásúak, sok hasznos gombafajtát is elpusztítanak. A termékről itt olvashatsz bővebben: Permetezés, növényvédelem – vegyszerek helyett kitozánnal.

Ha Ti is kipróbálnátok ezt az öko-mezőgazdaságban már sikerrel alkalmazott szert, akkor keressétek a Kert Shopban: 

Softguard

Magvetés

Ki mint vet, úgy arat. A közmondás napjainkban is minden tekintetben helytálló. Ahhoz, hogy különleges és nem utolsó sorban egészséges zöldségeket, virágokat nevelhessünk magunknak, most kell elvetni a magokat. Előtte célszerű őket egy éjszakára langyos vízbe áztatni, hogy jól megszívják magukat. Ha ehhez a vízhez még egy kávéskanálnyi ecetet is adunk, azzal csökkenthetjük a későbbi megbetegedések esélyét.

Ehhez használhatunk bolti hajtató-tálcát, joghurtos dobozt, de a papír tojástartó is megteszi. A lényeg, hogy a használt föld laza, porhanyós legyen. Elkészíthetjük saját magunk vagy vehetünk készen.

A magokat ne nyomjuk túl mélyre, éppen elég ha két-háromszor annyi föld fedi őket, mint ami a saját méretük, tehát mindössze néhány milliméter. Ha elkezdtek csírázni, rendkívül fontos, hogy a talajuk SOHA nem száradhat ki, mindig kissé nedvesnek kell lennie! Viszont az sem jó, ha tocsognak a vízben, ezért a legjobb, ha az öntözéshez csak egy permetezőt használunk, amivel naponta egy-két alkalommal benedvesítjük a talajt.

A magvetésről bővebben itt olvashatsz: A magvetés 

Komposztálás

Komposztáljunk szorgalmasan, hiszen a komposzt a fekete arany, a talaj lelke. A februárban elkészített komposztot tavasszal már felhasználhatjuk a kertben a növények ültetéséhez, vagy a talaj javításához. Sőt, ha nem áll elég a rendelkezésünkre, érdemes hozatni is, akár ilyenkor is, mert ezt sokszorosan fogja nekünk meghálálni a kertünk. 

De miért is annyira fontos, hogy még télvíz idéjén is érdemes hozatni belőle a kertünbe? A következő videóból megtudhatod: Miért nem lehet meg a te veteményesed sem komposzt nélkül

Gyep

Ha még fagy, ne lépjünk rá a gyepre. Ha tavaszra gyeptelepítést tervezünk, most ássuk fel és tisztítsuk meg a kijelölt területet.

Szerszámok karbantartása

Ellenőrizzük és tisztítsuk meg a kerti szerszámainkat, hogy készen álljanak a tavaszi munkákra.

Örökzöldek öntözése

Csapadékszegény időjárás esetén öntözzük meg az örökzöldeket egy-egy fagymentes napon.

madáretetés februárban

Fotó: https://www.nachhaltigleben.ch/

Továbbra is gondoskodjunk madárkáink etetéséről!

És az itatásukról! Fontos, hogy ne legyen megfagyva az itatójukban a víz. Ha barkácsolni vágyunk, ez egy nagyon alkalmas időszak új madárház kihelyezésére is.

Fontos: A februári teendők időjárásfüggőek lehetnek. Ha enyhe az idő, akkor korábban kezdhetjük el a munkálatokat, de ha még tartósan hideg van, akkor érdemes várni a tavasz közeledtéig.