zeller, ültetés, tavasz
Ajánló

Hogyan ültessünk és neveljünk zellert?

A zeller királyi dolog, főleg, ha az ember szeret enni, és ezzel lássuk be, sokan vagyunk így.

 

zeller-ultetes-neveles

Hagyományosan a zellert nem könnyű nevelni, mert elég speciális körülmények kellenek a termesztéséhez, de a hibrideknek köszönhetően jó pár olyan változat is megjelent a piacon, amik strapabírók, és egyszerűbb a tartásuk. Magról még így is meglehetősen körülményes a szaporításuk, – sokkal bonyolultabb, mint a vele közeli „rokonságban” álló répáé – ezért jobban járunk, ha palántákat vásárolunk, és azt ültetjük ki május-június táján.

A zeller szereti a nyirkos táptalajt, a sok öntözést, és a napos helyeket. Ideális növény veteményeskertbe, de akár ládában is nevelhetjük.

  • Tavasszal, még jóval ültetés előtt ássuk fel a kiválasztott területet, távolítsuk el a nagyobb kődarabokat, és alaposan trágyázzuk be a talajt. Nagyon hasznos, ha bőven adagolunk káliumot.
  • Egy héttel ültetés előtt négy méterenként 90 g általános műtrágya granulátumot juttassunk ki a talaj felső rétegébe. Az elültetett magokat óvatosan locsoljuk, mert egy erős, vagy akár kevésbé erős vízsugár könnyen elmoshatja. A magok tetejét szórjuk meg egy réteg vermiculittal, és tegyük propagátorba, vagy üvegházba. Mindenképpen bizonyosodjunk meg róla, hogy a zeller talaja soha nem szárad ki.
  • Ha a magoncok gyökeret hoztak, akkor ki lehet őket venni a propagátorból, és ha jól felismerhető levelet fejlesztettek, akkor külön cserépbe ültethetjük őket. Amikor nagyjából öt hét elteltével elérik a 8 cm-es magasságot – az alapos öntözésről közben ne feledkezzünk meg! – ki lehet őket ültetni szabad földbe.
  • Egy hónappal kiültetés után folyékony tápoldattal turbózhatjuk őket, természetesen továbbra is rendszeres öntözés mellett. A gazokat, gyomnövényeket mindig távolítsuk el a környezetükből.
  • Augusztustól lehet begyűjteni a termést, abban az esetben, ha minden jól ment, és az időjárás is velünk volt. Ügyeljünk arra, hogy óvatosan emeljük ki a földből a növényt, úgy, hogy a közelében lévő zellerek ne sérüljenek meg.

Ezek után már nincs más dolgunk, mint kitalálni, hogy melyik remek recepthez használjuk fel ezt az ásványi anyagokban, vitaminokban gazdag, ízletes növényt!

Tápanyag utánpótlás szerves tápokkal
Hirdetés